444 4 224

Özel FTR Uygulamaları

Özel Fizik Tedavi ve  Tamamlayıcı Tıp uygulamalarında ki tedaviler; mutlaka konunun uzmanı bir hekim tarafından yapılması gereken, öncelikle “muayene ve modern tıp uygulamalarına” paralel olarak, teşhis koyup, tedavi planını yapan, konunun uzmanı hekimler tarafından bizzat, ve/veya, yine aynı hekimlerin kontrolü altında;  “egzersiz niteliğine sahip tedavi uygulamalarında” da, hekimle beraber çalışan, fizyoterapistlerin gözetiminde uygulanması esasına dayalı, EKİP çalışması gerektiren tedavilerdir.

DİKKAT:

Bu tip tıbbi işlemlerin yetkisiz kişiler tarafından uygulanması durumunda; ve yine  T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından “ruhsatlanmamış”, denetim altında olmayan, “merdiven altı” yerlerde yapılması halinde, ciddi, telafisi güç tıbbi sorunlarla karşılaşabilir..!!! 

LOKOMAT YÜRÜME ROBOTU : 

Özellikle beyin ve omurilik  felçlerinde; aynı anda birden fazla eklemi robot ve bilgisayar oyunu yardımıyla çalıştıran, rehabilitasyon tedavisinde güncel olarak kullanılan, modern tedavi yöntemlerinden biridir.

HİLLTERAPİ:

Hastalıklı bölgeye yüksek yoğunluklu laser uygulamasını “nokta atışı” hasta bölgeyi direkt hedef alarak, gelişmiş laser “hillterapi cihazı”  ile yapılan modern bir tedavi yöntemidir. 

Özellikle boyun fıtıklarına bağlı kulunç, fibromyaljiler ve bağ dokusu rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

SPİNAL DEKOMPRESYON TEDAVİSİ:

Bel ve boyun fıtıklarında omurlar arasından taşan diski yerine çeken, bilgisayar kontrollü gelişmiş özel bir traksiyon cihazı ile “germe” esasına dayalı ameliyatsız  bel ve boyun fıtığı tedavisi olarak tarif edebileceğimiz, modern cihazla yapılan teknoloji yoğun tedavi yöntemidir.

PRP (TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMA) :  

Hastanın kendi kanını alarak, hastanın kanından özel ayrıştırma yöntemleriyle elde edilen, iyileştirici hücre ve maddeleri, tekrar hastalıklı bölgeye iğne ile uygulama yöntemi.

Özellikle eklem kireçlenmelerinde, spor sakatlıklarında, ortopedik ameliyatlar sonrasında ve daha bir çok ağrılı hastalıklarda tedaviye destek olarak ve iyileştirmeyi hızlandıran bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

PROLOTERAPİ :

Dokuyu tahriş eden  serumlarla hastalıklı bölgede doku reaksiyonu başlatarak iyileştirmeyi hızlandırmaya destek ve hastalıklı bölgelerde dokuları canlandırma yöntemi. 

Özellikle eklem rahatsızlıkları ve fıtık tedavisinde ameliyatsız tedavi metodu.

KURU İĞNE :

Kas içerisinde oluşan gerginlikleri, akupunktur iğneleri ile gevşetme metodu.

Özellikle boyun fıtıklarına bağlı kas gerginlikleri, fibromyaljiler, “kulunçlar” dan sebeple oluşan kas ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır.

NÖRAL TERAPİ:

Sinir liflerinin  serum ve lokal anestezikler ile uyarılması ile hastalıklı bölgedeki ağrı kontrolü ve iyileşmenin  hızlandırılmasını sağlayan bir tedavi metodu.

OZON TERAPİ :

Ozon tedavisi, tıpta hastalıkların tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. kan yoluyla, kas içine, cilt altına, torbalama sistemi ile vücut boşluklarına, özel bir cihaz ile hazırlanan ozon ve oksijenle zenginleştirilen kişinin kendi kanı ve/veya direkt gaz uygulanması esasına dayanan , bir çok hastalığın tedavi edilmesi ve sağlığın korunmasını sağlayan bir yöntemdir.

Hastaya uygulanan ozon gazı ile doku iyileşmesini canlandıran tedavi metodu.

Yaşla beraber gelişen yorgunluk, yaşlılık hastalıklarında önlem ve tedavi için, ağrılı dejeneratif eklem ve romatizmal hastalıklarında, dolaşım bozukluklarında, kanserlerde tamamlayıcı tedavi olarak kullanılır. “Kronik Yaralar”, “diyabetik” şekere bağlı ayak yaraları ve iyileşmeyen yaralarda, destek ve tamamlayıcı tedavi olarak;

“Anti Aging”, yaşlanmayı önleyici tedavilere destek ve sağlam “sağlıklı” insanlarda enerji depolama ve kronik yorgunluk gibi durumlarda da bu yöntemden yararlanılımaktadır,

HACAMAT:

Özel kupalar kullanılarak,  cilt üzerinde strerilizyona dikkat edilmesine özen gösterilerek, küçük kesiler ile kanın dışarı alınması; bağ (fibröz) dokular içinde var olan staz (durağan) kanın boşaltılarak, taze kanın o bölgeye tedavi edici şekilli kan elemanlarını taşınmasının sağlanması ile hastalıkların tedavi edilmesi esasına dayanır. (Ağrı tedavisi, ödem tedavileri, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi, vb. gibi uzman hekimin uygun gördüğü hastalıklara destek olarak kullanılır..)