444 4 224

Romatizma Gerçeği ile Yüzleşin

Bugüne kadar tıp fakültesi ve üniversite hastanesi dâhil, devlet hastanesi, sigorta hastanesi, eğitim hastanesi, askeri hastane, özel hastane ve özel tıp merkezleri gibi farklı hastane ve sağlık kuruluşlarında görev alan Romatoloji ve İç Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Yüksel Karakoç, binlerce hastayı bilgi, tecrübe ve eğitimiyle tedavi etti. İç Hastalıkları uzmanlığının üstüne Bursa’da Romatoloji branşındaki açığı eğitimi ve tecrübesiyle tamamlamaya çalışan Karakoç, halen Özel Biyofiz Fizik Tedavi ve Romatizmal Hastalıklar Tıp Merkezi’nde hastalarına çözüm sunmaya devam ediyor.

Tarihsel kökeni ile romatizma mafsal ağrısı, mafsalda olan iltihabın mafsaldan beyne iletilmesi, beyin tarafından ağrı, acı, rahatsızlık ve huzursuzluk veren istenmeyen bir hissiyat olarak algılanması anlamına gelmektedir. Ülkemizde romatizma daha çok her türlü eklem mafsal ağrıları için kullanılan terimdir. Eklem rahatsızlıkları romatizma kökenli olabileceği gibi kaza, darbe, düşme, mikrobik iltihaplanmalar, nörolojik hastalıklar, hormon kökenli rahatsızlıklar gibi farklı sebeplerle de olabilmektedir.

Romatizma kökenli eklem rahatsızlıkları bizim asıl konumuzu oluşturmaktadır. Eklem iltihabı tek başına olabileceği gibi vücudun başka bir yerinde organ hasarı ile bir arada da olabilmektedir. O zaman şöyle bir tablo ortaya çıkmaktadır; vücudun herhangi bir yerindeki rahatsızlık veya işaret romatizmal hastalık bulgusu olabilir. Okuyucuların bilmesi gereken belki de buradaki karmaşadır. Romatizmal hastalıklar sadece eklem rahatsızlıklarından ibaret değildir. Ciltte beklenmeyen bir leke, gözde kızarma, ağızda yara, aşırı halsizlik hissi, geçmeyen ishaller ya da karın ağrıları, vücutta ödem şişme, idrarda renk değişikliği, nefes darlığı gibi çok çeşitli organlara ait yakınmalar eklem ağrınıza eşlik edebilir hatta bazen bunlar daha ön planda sizin canınızı acıtan ana sorununuz olabilir.

İnsan vücudunda 200 ün üzerinde kemik ve bunların birbiri ile yaptığı 300’ün üzerinde eklem vardır. Bunlar kafa kemikleri gibi hiç oynamaz eklemler, kaburga kemikleri gibi yarı oynar eklemler, omuz eklemi gibi tam oynar eklemler (tıbbi adı ile sinovyal eklemler) olmak üzere 3 farklı tipte kemikler birbirleri ile bağlanabilmektedir. Romatizmal hastalıklarda yarı oynar eklemlerle tam oynar eklemlerin iltihaplanması olur. İltihaplanan eklem bölgesinde ağrı, şişme, ateşlenme, bazen kızarma, o bölgenin hareketinin kısıtlandığı ya da tamamen kaybolduğu görülür. (Tıpta iltihabın beş bulgusu olarak bilinir)

İltihaplanan eklem bölgesine göre hasta şikâyetleri değişebilmektedir. Romatizmal hastalığa tutulmuş hastalarımız genel olarak yakınmalarını şöyle ifade etmektedirler: “Çaydanlığı ya da tencereyi kaldıramıyorum, çamaşırı bezi sıkamıyorum, kollarımı kaldıramıyorum, boynumu çeviremiyorum, diz çöküp secdeye varamıyorum, sırt ağrımdan /bel ağrımdan sabaha kadar uyuyamıyorum, yatakta bir yanımdan öbür yanıma dönemiyorum, ağrıyan omuzumun üzerine yatamıyorum, sabahları çok yorgun ya da robot gibi kalkıyorum, avucumu sıkamıyorum, parmaklarım çok şiş yumruk yapamıyorum…’

Romatizma hastalıklarının çok farklı sebeplerle olabileceğini yukarda belirtmiştim bu yazı dizisiyle sizlere sık görülen romatizma hastalıklarının bazıları hakkında bilgi vermeyi amaçladım. Gelecek haftalarda romatizmaya dair merak edilenleri tüm yanıtlarıyla bulabilirsiniz.