444 4 224

EMG Tetkikleri

 

Dışkı kaçırmayla seyreden hastalıklarda anal sfinkter EMG (makat bölgesi) istenebilir.Makat bölgesini besleyen sinirlerin ve kasların tam olarak çalışıp çalışmadığı tespit edilir. 

Çocuk ve bebeklerde EMG yapılması, kullanılan ekipmanlarda birkaç değişiklik dışında uygulamada erişkinlerde yapılan EMG den farklı değildir. Ancak daha fazla zaman, sabır, dikkat ve efor gereklidir.

1 aylık dönemden sonra her bebek ve çocuğa EMG yapabiliyoruz. Özellikle doğumda sinir zedelenmesi, kas hastalıkları gibi durumlarda tanı koymada çok yardımcıdır. Çocuklarda kol ve bacak kırıklarından sonra sinir hasarını tespit etmede de kullanılmaktadır.

Myastenia graves hastalığı nadir görülen bir hastalıktır. Standart EMG çalışmaları ile birlikte, repetetif sinir uyarımı ve single fibre EMG (Tek Lif EMG) de ek olarak yapılmaktadır. Tek Lif EMG, ileri EMG incelemelerinden olup özel olarak eğitim aldıktan sonra yapılabilmektedir. Tetkik süresi daha uzun ve yorumlanması farklıdır.

Yüz felcinde yapılan fasiyal sinir EMG’si, iyileşmesi yeterli olmayan ya da tam düzelmeyen hastalarda sinir hasarının derecesi ve iyileşmenin düzeyini göstermektedir. Özellikle ilaç tedavisi ve fizik tedavi rehabilitasyon uygulanan ancak düzelme olmayan hastalarda cerrahi onarım yönünden değerlendirmekte kullanılır.