0224 333 0 555

EMG: Sık sorulan sorular

EMG tetkiki öncesinde yapılması gereken hazırlıklar var mı?

Tetkik sırasında tok olmalısınız.

Tetkik sırasında kollarınızın dirsek üstüne, bacaklarınızın ise diz üstüne kadar sıyrılarak açılması gerekir. Bu nedenle paça ve kolları bol giysiler giymenizi öneririz.

Özellikle yüzük, bilezik gibi kol ve parmaklardaki takıların çıkarılması gerekir.

Yapılacak işlemlerde derinizin elektriksel iletkenliği önemli olduğu için cildinize krem sürmemeniz ve cildinizin tozlu, yağlı, kirli olmaması önemlidir.

Doktorunuzun yazdığı tetkik belgesini getirmeyi unutmayınız

 

Tetkik kaç dakika sürer?

Size verilen randevu saatinden yarım saat önce gelmenizi rica ederiz. Tetkik süresi genellikle 20-30 dk sürer. EMG tetkiki için 1-1.5 saat geçirmeyi planlayarak gelmenizi öneririz.

Tetkik yapılırken bir yakınınızın odada olmasını isterseniz sakıncası yoktur, size destek olabilecek bir yakınınız da gelirse kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Sadece şikayet olan koluma / bacağıma mı bakılır?

Sadece şikayetin olduğu tarafın incelenmesi, sadece sinir iletimlerinin yapılması tanı için yeterli olmayabilir. Her iki kol ya da her iki bacak ölçümleri, hastanın kendi normal değerlerini görmek ve karşılaştırmak amacıyla yapılmalıdır. Bu yüzden merkezimizde tetkiki isteyen hekimin muayene bulguları, diğer tetkiklerindeki bulgular ve hastada düşünülen tanılar esas alınarak gerekli görülen tüm EMG incelemeleri yapılmaktadır.

EMG kim tarafından yapılır?

EMG, EMG konusunda yetişmiş teknisyenler tarafından da yapılabilir. Ancak merkezimizde tüm işlemler nöroloji uzman hekimi tarafından yapılmaktadır.

Bebek ve çocuk EMG, tek lif EMG, anal sfinkter EMG gibi özellikli tetkikler de merkezimizde nöroloji hekimi tarafından yapılmaktadır.

Randevu almak için ne yapmalıyım? Randevu verme süreniz kaç gündür?

0224 246 66 66 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Hasta yoğunluğuna göre değişmekle birlikte, aynı gün ya da bir sonraki gün EMG’niz yapılmakta ve sonucu aynı anda raporlanarak teslim edilmektedir.