444 4 224

3 Boyutlu Dental Volümetrik Tomografi

3 Boyutlu DENTAL VOLÜMETRİK TOMOGRAFİ

BURTOM Sağlık Grubu Tıbbi Görüntüleme ve Tanı Merkezlerinde 2012 model "cone beam" ve "flat panel dedektör" teknolojisi ile çalışan en gelişmiş üç boyutlu Dental Volumetrik Tomografi cihazı (SOREDEX-SCANORA 3D)  hizmet vermeye başlamıştır.

Dental Volümetrik Tomografi (DVT) cihazı baş-boyun bölgesi için özel olarak hazırlanmış yeni bir tomografi cihazıdır. Hasta çok az miktarda radyasyona maruz kalacak şekilde istenilen bölge tomografik olarak 3 boyutlu olarak görülebilir. Diş ve çene hastalıklarında, dental implant uygulamalarında ve çene-yüz bölgesi travmalarında sıklıkla kullanılır. Diş ve çene patolojilerinde ayrıntılı teşhis imkanı sağlar.

Dental Volümetrik Tomografi ‘nin en önemi kullanım yeri günümüzde çok yaygınlaşan dental implant uygulamalarıdır. Dental implantların yerleştirilmesinden önce dental volümetrik tomografi ile üç boyutlu olarak planlanma yapılması sonucunda hem ileride çıkabilecek komplikasyonların önüne geçilebilmekte, hem de hastaların estetik beklentilerine uygun cevap verilebilmektedir.

Son zamanlara kadar implant planlamasında sadece panoramik radyografiler kullanılırken artık gelişen teknoloji ile Dental Volümetrik Tomografi’ ler de implant planlamasında önemli bir yer edindi. İmplant uygulanacak kemiğin dikey ve yatay miktarlarının üç boyutlu olarak görüntülenmesi hekimin operasyona daha güvenli bilgilerle başlaması ve böylece implant operasyonlarında ortaya çıkabilecek istenmeyen komplikasyonlarının azalmasını sağlamaktadır. Sinir zedelenmeleri, sinüs yaralanmaları, kemik miktarının eksikliğinden dolayı operasyonun gerçekleştirilememesi gibi durumların önüne geçilebilmektedir.

Dental Volümetrik Tomografi (DVT) lerdeki radyasyon oranlarının oldukça azaltılması ve maliyetlerinin düşürülmesi ile artık hemen hemen her diş ve çene operasyonundan önce rahatlıkla kullanılmaktadır.


Konik ışınlı dental tomografinin avantajları nelerdir?
•    Medikal bir tomografiye göre 1/6 ye varan oranda daha az radyasyon ile çekim gerçekleşir.
•    Verilen ışın miktarı sadece 0.7- ile 1.5 panoramik röntgen kadardır.
•    Işınlar sadece hedef bölgeye gittiği için tiroid bezi, katarakt gibi hassas organlar radyasyondan korunur.
•    Görüntü kalitesi ve çözünürlük çok yüksektir.

3D görüntüsü kullanmak size ne sağlar?
•    Hastaya uygulanacak olan tedavide ileri bir teşhis yöntemi kullanılarak daha yüksek bir tedavi başarısı sağlanır.
•    Tedaviye karar verme süreci netleşir, karar daha hızlı ve net olarak alınabileceği için hastanın tedavisine daha kısa sürede başlanması sağlanır.

Hacimsel 3D görüntüden nasıl faydalanabilirsiniz?
•    Panoramik ve periapikal röntgen ile pozlanamayan alanları görüntüleyebilirsiniz.
•    Çekilen görüntüden koronal, aksiyal, sagital (cross section) kesitler alıp daha detaylı teşhis yapabilirsiniz.
•    Implant planlama ve cerrahi klavuz hazırlama için yüksek çözünürlüklü data elde edebilirsiniz.
•    Yumuşak doku tespiti, kemik yoğunluğu ölçümü, mandibular kanal mesafesi ölçümü gibi tedavi öncesi planlamalar yapabilirsiniz.
•    Tedavi sonrası, protez sonrası ve implant sonrası post operatif kontroller yapabilirsiniz.
•    Gömük diş, çatlak, anormal sayıda kanal, kist yayılımı gibi tespitler yapabilirsiniz.
•    Alvelolar doku, sinüs, TMJ ile ilgili teşhisler yapabilirsiniz.