444 4 224

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasına Eğitim Engeli

2013 yılı itibariyle gündemin üst sıralarına oturan yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun’u bazı eksiklerine rağmen işletmelerde uygulanmaya başlandı. Birçok kurum bu hizmeti dışarıdan OSGB firmalarından alırken bir bölümü kendi bünyesinde İş güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurarak çözdü. Ancak hem hizmet alanları hem de kendi bünyesinde iş güvenliği uzmanı barındıranları bekleyen en büyük tehlike yetersiz iş güvenliği uzmanları. Şirketlerin OSGB firması belirlerken ya da İş Güvenliği Uzmanı seçerken dikkatli olması gerektiğini belirten Burtom OSGB A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Emekli Baş İş Müfettiş Erol Eldeş, ‘ Söz konusu insan hayatı o yüzden bu konudaki karar ileride geri dönüşü olmayan sıkıntılara yol açabilir.’ dedi.

ÖNCE İŞVERENİ EĞİTELİM

Burtom OSGB A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Emekli Baş İş Müfettiş Erol Eldeş, işçi sağlığını korumanın ciddi bir bilinç gerektirdiğinin altını çizerek işletmeleri uyardı: ‘ Yeni yasa uygulanırken en önemli konu işletme sahiplerinin yasayı tüm yönleriyle özümsemesidir. Yapılan çalışmaları kurallar yığını olarak görüp, sadece yapmak için yapıyorsak, ne yasayla ulaşılması istenen hedefe ulaşılır ne de çalışmalar koruyucu bir kimlik kazanır.’ 

BELGEYLE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLUNMUYOR

Burtom Ortak Sağlık Ve Güvenlik Birimleri yöneticisi Erol Eldeş, eğitim konusunda bazı eğitim firmalarının da belge vermekten öteye gitmeyen bir yaklaşımda olduklarını belirterek, iş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren firmaların saha yönetimindeki yetersizliklerine vurgu yaptı. Eldeş; ‘ İş güvenliği uzmanı olmak ciddi ve insan sağlığını doğrudan etkileyen bir alandır. Dolayısıyla iş güvenliği uzmanı olduğunuzda hizmet verdiğiniz kurumlardaki herkesin canı size emanet. Oysa bugün piyasada belgesi olduğu için bu işi yapan ancak mevzuatı ve sahayı bilmeyen iş güvenliği uzmanlarımız var. İşin daha da kötü tarafı sahayı iyi bilmeyen eğitimciler de var. ’ Dedi. Yasanın doğurduğu iş güvenliği uzmanı açığının doldurulduğuna dikkat çeken Erol Eldeş, yasayla planlanan koruma tedbirlerinin bu zafiyetten dolayı eksik kaldığını net çözüm için özellikle eğitim veren firmaların eğitimcilerinde çıtayı yükseltmesi gerektiğini belirtti.