444 4 224

Felçli Hastalara Umut Işığı BİYOFİZ'de

Kafa travmasına bağlı yürüme bozuklukları, beyin kanamasına bağlı gelişen kol ve bacak felçleri, çocuklardaki beyin felçleri (serebral palsy), multipl skleroz, parkinson hastalığı ya da ortopedik sorunlardan dolayı uzun süreli yatmaya bağlı yürüme fonksiyonunu kaybetmiş hastalarda kullanabilecek olan ‘‘Yürüme Robotu’’ artık Bursa’da…

Ülkemizde çok az merkezde bulunan yürüme robotunu Bursalıların hizmetine sunan Özel Biyofiz Fizik Tedavi ve Romatizmal Hastalıklar Tıp Merkezi, yürüyemeyen hastalar için umut ışığı oldu. Özellikle omurilik yaralanmaları, kafa travmaları, ortopedik ve nörolojik hastalıklara bağlı yürüme bozukluklarının tedavisinde kullanılan yürüme robotu, bir bilgisayar programı sayesinde hasar gören bacağa normal yürüme hareketleri yaptırarak beyne hareketlerin orijinalini hatırlatıyor ve tedavi sürecine destek veriyor.

İbrahim Tatlıses’in yaralanması sonrasında kamuoyunda bilinirliği artan yürüme robotunu Bursa’ya kazandıran Burtom Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kılıç, yatırımlarını yaparken sonuç odaklı yaklaşımlarıyla hastalara çok yönlü hizmet sunduklarını belirterek çeşitli sebeplerden yürüme sorunu yaşayan hastaların tedavilerinden ulaşımlarına kadar birçok detayı hizmetlerinin içinde barındırdıklarını ifade etti.

BİSİKLETE İLK BİNDİĞİMİZ GÜN GİBİ

Özel Biyofiz Fizik Tedavi ve Romatizmal Hastalıklar Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Ferda Firdin: ‘’Cihazı ilk bisiklete bindiğiniz güne benzetebiliriz, önce dört tekerlek yardımıyla kullanırken bir süre sonra denge sorunumuzu çözüp iki tekerleğe geçebiliyoruz. Cihaz da tam bunu yapmaya çalışıyor. Bilgisayar programı desteğiyle hasta, hasar görmüş olan bacağını normal zamanlardaki gibi kullanabiliyor. Bu durum da hastanın unutmuş olduğu hareketin orjinali beyne hatırlatılmış oluyor. Vücuda bir uyarı sinyali gibi değerlendirilebilecek sistemle hasta yavaş yavaş ama sağlam adımlarla sağlığına kavuşuyor.’’ dedi.Bursa’nın teknoloji odaklı yaklaşımıyla bilinen Burtom Sağlık Grubu’na bağlı Özel Biyofiz Fizik Tedavi ve Romatizmal Hastalıklar Tıp Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Ferda Firdin, yürüme robotunun çalışma prensibiyle ilgili de bilgiler verdi.

YÜRÜME ROBOTUNUN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Robotik yürüme sistemi, iki ana bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, hasta bir yürüme bandı üzerinde, robotun çevrelediği bir alanda ayakta dik duracak şekilde askıya alınır böylece vücut ağırlığı eksiltilir. Öncelikle hastanın vücut ağırlığının hangi oranda verileceği/destekleneceği belirlenir. Çalışmaya, hastanın katkısının ne oranda, cihazın katkısının ne oranda olması gerektiği değerlendirildikten sonra başlanır. İkinci bölümde ise robotik yürüme sisteminde yüksek kalitede bilgisayar kontrollü robotik motorlar kullanılır. Cihazın bu sensörlü robot parçaları hastanın bacaklarına kalça ve diz eklemleri referans alınarak tutucu bantlarla monte edilir. Bu sensörlerle bacaklar doğal yürüme kalıbı oluşturacak şekilde hareket ettirilirken, bir taraftan da alıcılar vücudun harekete cevabını değerlendirmeye ve ölçmeye alır ve bu sayede cihazın bilgisayarında elde edilen grafik veriler doktora hastanın yürümenin hangi aşamalarında ve ne boyutta problem yaşadığını bildirir. Hastanın normal yürüme aksamına uyduğunda müdahalenin kesilerek hastanın kendi kendini yönetmesi bekleniyor, hastada aksamalar olduğunda ise robot tekrar işler hale gelerek hastaya yardımcı oluyor. 

Bu tür hastalıkların Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon süreçlerinin normal şartlarda oldukça ağrılı geçtiğini belirten Uzm. Dr. Ferda Firdin, bu cihaz sayesinde hasta acı duymadan tedavi edilebildiği gibi birçok hastalığın ilacı olan moral ve motivasyonu da kazandığının altını çizdi.