444 6 224

Sağlık Personeline İhtiyacı Artacak

İşyerlerinde yardımcı sağlık personeli bulundurma zorunluluğu ‘resmen’ başladı. 20 Temmuz 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 6 dakika, tehlikeli sınıfta çalışan başına ayda en az 9 dakika ve çok tehlikeli sınıfta çalışan başına ayda en az 12 dakika yardımcı sağlık personelinden hizmet alınacak.

ÇALIŞMA SÜRELERİ BELLİ OLDU 

Burtom Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri İşletme Müdürü Serdar Yüm, yönetmeliğin uygulamasında tehlike sınıfı ve çalışan sayısının belirleyici olduğunu vurgulayarak, ‘‘Örneğin az tehlikeli sınıfta yer alan 100 çalışanı bulunan bir süpermarket ayda 10 saat, 100 çalışanı bulunan tehlikeli sınıftaki bir çağrı merkezi ayda 15 saat ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 100 çalışanı bulunan bir linyit madeni ayda 20 saat yardımcı sağlık personelinden faydalanacak.’’ Dedi.

Bakanlığın düzenlediği eğitime katılıp sınavda başarılı olan hemşireler, sağlık memurları, acil tıp teknisyenleri, çevre sağlığı teknisyenleri ve Bakanlık tarafından verilen işyeri hemşiresi belgesine sahip kişilerin yardımcı sağlık personeli olarak görev yapabileceğini belirten Serdar Yüm, bu alanda çalışacak kişi sayısının az olduğunu belirterek 1 Ocak 2015’e kadar Bakanlıkça verilen sertifikaların aranmayacağını ifade etti.

CEZA KATLANARAK ARTABİLİR Görevlendirme yapmayan işverenler için cezaların aykırılığın tespit edildiği tarihten itibaren kesileceğini belirten Burtom OSGB İşletme Müdürü Serdar Yüm, her ay cezanın yenileneceğini belirterek rakam katlanarak artacağını iletti.