444 4 224

Fue Saç Ekimi

FUE SAÇ EKİMİ

Saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin verici alandan alınarak, başda saç kaybı olan   bölgelerine yerleştirilmesidir.  
Günümüzde  erkekleri fazlasıyla etkileyen saç dökülmesi sorunu, saç ekimi yapılarak kalıcı olarak giderilebilir. Saç dökülmesi başta genetik etkenlerden, stresten ve çevresel etkenlerden kaynaklanabilir. Saç telleri greft adı verilen  saç köklerinden çıkmaktadır. 1 adet greftten 1 ila 4 adet saç teli çıkar. Saç kökleri çevrelerinde bulunan kılcal damarlardan beslenirler. Yeterince beslenen saç köklerinden çıkan saç telleri sağlıklı ve güçlü bir görünüme sahiptir. Beslenemediklerinde ise zayıflayarak dökülürler.Günde 100 adet saç teli kaybı normal olarak kabul edilir. Ancak bu adetten fazla, dikkat çekecek seviyeye ulaşmış ve belli bölgelerde açılmalara sebebiyet veren dökülmeler, bir problemin sinyallerini vermektedir.

 

Saç ekim operasyonu  nerede uygulanmalıdır?


Estetik bir uygulama olarak kabul edilen saç ekimi cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle ameliyathane koşullarında ve hastahanede uygulanması gerekir.


Saç ekimi kim tarafından yapılmalıdır?


Saç ekimi estetik plastik cerrahlar , dermatologlar  ve  Bakanlık tarafından onaylı Medikal Estetik Sertifikası olan Hekimler  tarafından yapılmalıdır. Bu kişilerin mutlaka saç ekimi alanında uzmanlaşmış ve deneyim sahibi olmasına dikkat edilmelidir. 


Saç ekiminde başarılı olmak için gerekenler  nelerdir?


Saç hücrelerinin sağlıklı olması ve canlı olması
Donör alan  denilen  alım yapılacak bölgede bulunan saç tellerinin kalınlığı ve sıklığı
Saç köklerinin yerleştirildikleri bölgede hızlı bir şekilde kanlanması; yani “tutunması” gerekmektedir
Saç ekimi yapılan merkezin, estetik cerrahın ve ekibinin yeterliliği


Saç ekiminde başarının sırrı nedir?


Saç ekiminde doğal bir görünüm elde edilirse başarılı bir sonuç almak mümkün olur. Bu doğal görünümün elde edilebilmesi için ön saç çizgisi doğru belirlenmelidir. Bu tespit hastanın saçlarında olan açıklığın biçimiyle, yüz ovalliğinin durumuyla, burun ve çene alt ucu ile kaş ve burun arasında olan mesafenin oranı doğru değerlendirilerek ön saç çizgisi mesafesi tam hesaplanmalı ve ekilen greftler doğru açı ve yoğunlukta olmalıdır.